Wizyta duszpasterska

czyli ksiądz przychodzi po kolędzie

15 stycznia 2018

Rozpoczynamy kolejne etapy wizyty duszpasterskiej w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim, którzy nas dotąd przyjęli Zmieszany za miłą gościnę, modlitwę i rozmowy oraz złożone ofiary na potrzeby parafii. Poniżej plan do końca wizyty:

  • 2 stycznia – wtorek – od 15.30 – Wileńska 15
  • 3 stycznia – środa – od 15.30 – Balladyny 2 (1-141), kl. I – X
  • 4 stycznia – czwartek – od 15.30 – Wileńska 11; Balladyny 2 (142-190), kl. XI – XIV
  • 5 stycznia – piątek – od 15.30 – Balladyny 4, 6, 8
  • 6 stycznia – nie ma wizyty (uroczystość)
  • 8 stycznia – poniedziałek – od 15.30 – Skierki 3, 5, 7
  • 9 stycznia – wtorek – od 15.30 – Wileńska 7, Balladyny 20
  • 10 stycznia – środa – od 15.30 – Zana 10, Balladyny 18
  • 11 stycznia – czwartek – od 15.30 – Zana12
  • 12 stycznia – piątek – od 15.30 – Zana 8, Balladyny 16
  • 13 stycznia – sobota – od 10.00 – Domki (Namysłowskiego, Kraśnicka, Balladyny)
  • 15 stycznia – poniedziałek – od 15.30 – Skierki 1 (1 – 155), kl. I-XII
  • 16 stycznia – wtorek – od 15.30 – Skierki 1 (156-257), kl. XIII – XIX
  • 17 stycznia - uzupełnienia

Przypominamy, że na odwiedziny kapłana przygotowujemy stół nakryty białym obrusem a na nim Krzyż, Pismo Św. i  płonące świece, kropidło i talerz ze święconą wodą. Ponadto zeszyty do religii, jeśli w rodzinie są dzieci lub młodzież szkolna. 

A oto kilka cennych wypowiedzi, które pomogą nam zrozumieć sens duszpastrskich odwiedzin kapłana w naszym domu: 

"kolęda daje piękną okazję, by porozmawiać ze swoim kapłanem czy zadać mu pytania dotyczące życia religijnego, modlitwy, ale także funkcjonowania parafii. Zwykle spotykamy się w niedzielę na Mszy św. Nie mamy jednak wtedy okazji, by ze sobą porozmawiać. W kościele jest nas bowiem zwykle wielu. Warto przed przybyciem księdza zastanowić się, o czym chciałbym porozmawiać ze swoim duszpasterzem." (ks. K. Michalczak, Po co jest kolęda?, https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2014/Przewodnik-Katolicki-4-2014/Poradnik-duchowy/Po-co-jest-koleda)

"Często narzekamy w naszym duszpasterstwie na masowość. Narzekają i księża, i wierni. Kolęda jest szansą bliższego spotkania, tak z duszpasterzami, jak i z konkretnymi osobami, parafianami, którzy powinni brać udział - w miarę swoich możliwości - w życiu całej wspólnoty parafialnej. Kolęda jest doskonałym czasem konfrontacji naszych poglądów, wymiany opinii czy podjęcia polemiki. Jest przede wszystkim szansą na poznanie siebie." (ks. T. Ślesik, Po co kolęda?, http://www.bosko.pl/wiara/Po-co-koleda.html)

"Jestem przekonany, że dobrze przeprowadzona kolęda ma duży sens duszpasterski. Chodzenie po domach daje możliwość dostrzeżenia różnych sytuacji, na przykład ukrytej biedy ludzi, którzy sami nigdy o pomoc w parafialnej Caritas nie poproszą. Można też spotkać ludzi, którzy w kościele się nie pojawiają, ale księdza po kolędzie przyjmują. To okazja, by zachęcić, wyjaśnić…". (KS. d. kOWALCZYK sj, Po co kolęda? http://gosc.pl/doc/2318837.Po-co-koleda)

Sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć ją stosować.

Johann Wolfgang Goethe

 


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
110 0.073993921279907