Z ostatniej chwili

29 marca 2020

Tutaj zamieszczamy najważniejsze informacje

 

ogłoszenia parafialne
V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.
 
 
1. W związku z nowelizacją zasad dotyczących zgromadzeń, wydanych przez władze państwowe i potwierdzonych przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ograniczających liczbę uczestników do pięciu osób prosimy, aby w codziennych i niedzielnych Mszach Świętych uczestniczyli WYŁĄCZNIE przedstawiciele rodzin, które zamówiły intencje mszalne. Do Wszystkich apelujemy, BŁAGAMY: ZOSTAŃCIE W DOMACH, przyjmujcie Komunię św. duchowo, łączcie się z nami dzięki transmisjom. Nie narażajcie siebie i innych na zarażenie.
 
2. Spowiedź w naszym kościele:
 
• poniedziałki 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• wtorki 8.00 – 10.00; 19.00 – 20.00
• środy 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• czwartki 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• piątki 8.00 – 10.00; 19.00 – 20.00
• soboty 16.00 – 17.45 
 
3. Osobom chcącym skorzystać z sakramentu pokuty w kościele przypominamy, by stały na zewnątrz kościoła w odpowiedniej odległości od siebie, a po spowiedzi i ewentualnie bardzo krótkiej modlitwie, opuszczały kościół, dając możliwość wejścia do niego innym. Przypominamy, że również w tym czasie w kościele nie może być więcej jak pięć osób
 
4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. 
 
5. ZE WZGLĘDU NA EPIDEMIĘ NIE ODWIEDZAMY CHORYCH W DOMACH. Wyjątek mogą stanowić wezwania do umierających. Wszystkich, którzy praktykują I piątki miesiąca zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na sposób duchowy
 
 
6. Prosimy osoby, korzystające z naszej parafialnej strony internetowej oraz parafialnego profilu Facebooka, o DRUKOWANIE I UMIESZCZANIE INFORMACJI DUSZPASTERSKICH na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych, tak by umożliwić dotarcie z wiadomościami z parafii do jak najliczniejszej grupy parafian.
 
7. Zasada ograniczająca ilość osób obecnych jednocześnie na mszy świętej dotyczy również mszy pogrzebowych. Mogą w niej uczestniczyć tylko członkowie najbliższej rodziny. Osoby, które chciałyby wyrazić pamięć o bliskich zmarłych czy sąsiadach zachęcamy do osobistej modlitwy w domach oraz do zamawiania w ich intencji mszy świętych.
 
8. Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa i zapraszamy do wieczornej modlitwy różańcowej w domach o 20.30, w intencji ustania epidemii, za chorych, personel medyczny, służby sanitarne i wszystkich, którzy pomagają nam przeżyć ten dramatyczny czas.
 
Dziękujemy z serca wszystkim Ofiarodawcom, którzy przekazują dobrowolne ofiary na konto parafialne. Przeznaczamy je na utrzymanie kościoła i obiektów parafialnych. 
 
9. Dziękujemy Wszystkim, którzy łączą się z nami dzięki transmisjom. Tęsknimy za Wami i mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się znowu razem w naszym kościele. To jednak zależy od nas Wszystkich. Musimy tymczasem ograniczyć nasze międzyludzkie kontakty do minimum...

 

 

Serdecznie dziękujemy Siostrom Karmelitankom z Oświęcimia i ks. Henrykowi Skórskiemu SDB za duchową łaczność z naszą parafią. 


27 marca

 

Witajcie!

Oto przesłanie na dziś, w II dniu naszych rekolekcji, kirdy rozważamy czym jest nadzieja o czym jest post. Słowa piosenki o nadziei. Tekst i muzyka: Jan Pietrzak.

W brudnym świcie smutnych miast
pełnych wiatrów bezlitosnych
mignie czasem twoja twarz
jak niepewne mgnienie wiosny.
W przystankowy, zmięty tłum
jakby cisnął ktoś dla żartu
bzu białego bukiet lub
same najszczęśliwsze karty.

R:
Matką głupich cię nazwali, nadziejo!
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo!
Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją,
ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
Prowadź nas, nadziejo,
w ciemny czas nadziejo!
W mrocznej mgle wyczaruj
iskrę wiary.

Gdy fałszywych fanfar dźwięk
zgaśnie w dali tak jak żagiel
i wypełni głuchy lęk
zakamarki duszy nagie,
gdy już tylko walić w mur
z dzika pasją pozostaje,
nie przesadzaj, odłóż sznur,
ona istnieć nie przestanie.

R:
Matką głupich cię nazwali, nadziejo!
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo!
Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją,
ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
Prowadź nas, nadziejo,
w ciemny czas nadziejo!
W mrocznej mgle wyczaruj
iskrę wiary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25/26 marca

 

Przypominamy, że w Mszach św. i innych nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Bardzo prosimy o przestrzeganie tego zalecenia. ZOSTAŃCIE W DOMACH i łączcie się z nami w modlitwie dzięki transmisjom na naszej stronie internetowej. Tak budujmy naszą jedność w czasach epidemii.

Tu chodzi o życie i zdrowie. Respektujmy to. Nie narażajmy siebie, ani duszpasterzy na jakiekolwiek ryzyko. 

Apelujemy przede wszystkim do Seniorów ale i do Wszystkich innych - Zostańcie w domach! Takie jest prawo!

 

25 marca - Zwiastowanie Pańskie

Drodzy Przyjaciele

Dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W niepojętych planach Bożych przychodzi nam przeżywać ją w trudnych warunkach epidemii.

Wielu z Was przychodziło licznie w tę uroczystość do kościoła. Niestety, w tym roku nie będzie to możliwe.

Podobnie jak inni kapłani w Polsce, w Europie i na świecie apelujemy (zwłaszcza do drogich nam Seniorów) „zostań w domu” i tam przeżyj to dzisiejsze spotkanie z Bogiem.

Wszechmogący Bóg pragnie dzisiaj przyjść do Ciebie, do Twojego domu, tak jak przyszedł wtedy do Maryi, do Jej domu. Zdumiewające jest to, że Bóg spotkał się z Maryją w Jej mieszkaniu a nie w świątyni, przy której mieszkała Maryja.

Tobie również dzisiaj Pan posyła swojego Anioła, by Ci powiedzieć: „nie bój się”, Pan jest z Tobą! Pozwól Mu przyjść do Ciebie, do Twojego domu, rodziny..., do Twojego serca. Przyjmij Go w swoim domu jak Abraham, jak Maryja, jak Zacheusz. Uraduj się Jego obecnością jak cieszyła się nią rodzina z Betanii: Marta, Maria i Łazarz.

Przyjmij dziś Chrystusa w duchowej Komunii świętej łącząc się z nami w transmisjach dzisiejszych mszy świętych. Jak co dzień będziemy podczas nich pamiętali o każdym z Was. Będziemy transmitowali msze św. o 7.00; 10.00 i 18.00.

Pamietajmy też, że dzisiaj obchodzimy również Dzień Świętości Życia i możemy włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Niezbędne materiały dla przyłączenia się do tego dzieła znajdziecie na naszej stronie parafialnej.

Zachęcamy Was, byście przekazali ten apel Waszym bliskim, zwłaszcza seniorom. Kto może niech go wydrukuje i przekaże naszym starszym Parafianom.

Trwajmy mocni w wierze!

24 marca - wtorek
Prosimy o przekazanie poniższej informacji znajomym, sąsiadom i innym osobom w parafii, z którymi mają Państwo kontakt

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

 Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

 Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku

Drodzy Przyjaciele,

sytuacja jest arcytrudna... chyba nigdy sobie tego nie wyobrażaliśmy, że dożyjemy takich czasów...

Jako duszpasterze czujemy się odpowiedzialni za Was, za każdego z Was...

Nowe rozporządzenie nakłada na nas obowiązek przestrzegania przepisu, zgodnie z którym w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób. Oznacza to, że do 11 kwietnia nasz kościół będzie musiał zostać najprawdopodobniej zamknięty przez większą część dnia. Obowiązuje nas wszystkich praktycznie całkowity zakaz wychodzenia z domu....

NIe wiemy też, co ze spowiedzią... damy Wam znać najszybciej, jak to będzie możliwe.

Póki co pamiętajcie o naszej modlitewnej łączności o 20.30.

Pamiętamy o Was!!! ????????
Pan jest z nami!!!

 

23 marca - poniedziałek

Na naszej stronie można już znaleźć pierwszy odcinek  diecezjalnych rekolekcji wielkopostnych przygotowanych przez Szkołę Formacji Duchowej. Wśród rekolekcjonistów znany nam ks. Sławomir Laskowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Zapraszamy do uczestnictwa.

Od wczoraj rozpoczęliśmy transmitowanie mszy św. z naszego koscioła. Zapraszamy do uczestnictwa w niedziele, święta i dni powszednie. W niedziele transmitujemy wszystkie msze św., natomiast w dni powszednie - mszę o godz. 18.00.

++++++++++

Dziś - 20 marca - o 20:30 do wspólnej modlitwy włączmy pamięć o mieszkańcach Italii. Od wczoraj zmarło tam na Covid-19 627 ludzi. Od początku epidemii jest ich ponad 4000. "Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie..."

Lista transmisji Drogi Krzyżowej w Internecie:

Archidiecezja lubelska

Lublin, Parafia pw. Chrystusa Króla
piątek, godz. 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UCeSoIEtteLzoeMj1cmv2MOQ

Lublin, Parafia pw. Dobrego Pasterza
piątek, godz. 9:30, 16:30 (dla dzieci), 17:30, 20:00  – http://lublin.scj.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=105

Lublin, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
piątek, godz. 16:30 (dla dzieci), 17:15, 19:00 (dla młodzieży)  – https://youtu.be/ElUPWR49opo

Lublin, Parafia pw. św. Brata Alberta (OO. Bernardyni)
codziennie (oprócz czwartków), godz. 17:30, piątek – godz. 19:30 – https://www.youtube.com/channel/UCOrA85xULjam4i82uLS_w7w/live

Lublin, Kościół akademicki KUL
piątek – godz. 18:00 – https://www.kul.pl/kosciol-akademicki-online,17245.html

Lublin, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy
piątek – godz. 17:30 – http://mbnplublin.pl/transmisja-live/l

Inne:

Program 1 Polskiego Radia
piątek, godz. 18.30 – https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka
Radio Maryja
Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 – https://www.radiomaryja.pl
Radio Jasna Góra
godz. 16:45, 23:00 – https://www.radiojasnagora.pl

+++++++++++++

20 marca - piątek

"My się jeszcze obudzili, byśmy Cię Boże chwalili..."
 
Witajcie
 
Dziś piątek, dzień w którym w szczególny sposób jesteśmy zaproszeni do bliskości z cierpiącym Chrystusem. To dzień rozważania Jego męki, dzień postu i wstrzemięźliwości.
 
Tradycją wielkopostnych piątków są Drogi Krzyżowe. W obecnej sytuacji nasze bezpośrednie uczestnictwo w tym nabożeństwie jest poważnie utrudnione. Pamiętajmy o nałożonych ograniczeniach (zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób) oraz trosce o najbliższych. Nasze #zostanwdomu naprawdę ma sens. Dotyczy to zwłaszcza osób z grup ryzyka. O ile tylko to możliwe, nawet jeśli nie podejrzewamy u siebie choroby i nie musimy iść do pracy, czy pilnie wyjść na zewnątrz - zostańmy w domu! Im więcej nas się podporządkuje, tym lepiej dla wszystkich. Uwierzmy w to...., abyśmy jak najszybciej mogli powrócić do naszych zwyczajnych zadań.
 
Zachęcamy Was do tego, by odprawić dzisiaj Drogę Krzyżową we własnych domach. Niech to będzie nabożeństwo rodzinne - z udziałem Waszych dzieci. Pamiętajmy, że to rodzice właśnie są pierwszymi katechetami. Od Was, od Waszego świadectwa zależy rozwój wiary Waszych dzieci, tych małych i tych dużych.
 
Na naszej stronie internetowej pojawi się wkrótce propozycja rozważań Drogi Krzyżowej. Otwórzcie okienko "Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale".
 
Bądźmy razem, solidarni z cierpiącym Chrystusem. Niech nasza samotność w domach przybliży nas ku samotnemu Chrystusowi w Ogrójcu, ku samotnej (choć pośród tłumu) drodze przez mękę, jaką było dźwiganie Krzyża.
 
Przypomnę, że uczestnicząc w tym nabożeństwie w domu, z bliskimi lub samotnie możecie skorzystać z tych samych odpustów jakie otrzymalibyśmy modląc się w kościele.
 
Trwajcie mocno w Panu...
 
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
 

19 marca - Uroczystość św. Józefa

 

Szczęść Boże wszystkim

Kolejny dzień dobiega końca. Dziś zawierzaliśmy siebie i cały świat przemożnemu wstawiennictwu św. Józefa - Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Patrona Kościoła Świętego. Za Jego wstawiennictwem wołamy do Boga: od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie. 

Zapraszamy do duchowej łączności o 20.30. Dziś polecajmy w szczególny sposób Panu Bogu przez ręce Maryi i za wstawiennictwem św. Józefa - Patrona umierających, obok polecanych nam intencji, wszystkich konających i zmarłych. Niech dobry Bóg obdarzy wszystkich łaską nieba.

Na zakończenie dnia kolejna myśl naszego Patrona. Niech będzie inspiracją, nie tylko na ten czas.

Zostańcie z Bogiem.
Pamiętamy o Was.
Pamiętajcie o nas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 marca - środa

Witajcie:) Jak się macie?
 
Dziś prosimy o szczególną modlitwę w intencji Pracowników ochrony zdrowia: cały personel medyczny. Rozważcie proszę, by każdy z nas zaadoptował jedną osobę z tego grona i systematycznie za nią się modlił. Może to być dowolna modlitwa, byle była regularna.
 
Bez tych ludzi... zawsze ich potrzebowaliśmy, choć pewnie nie zawsze pamiętaliśmy, jak bardzo są nam niezbędni. Zaadoptujcie także szpitalnych kapelanów, oni też są częścią tego systemu. Pomagają leczyć nasze schorowane i osłabione chorobą dusze, sumienia.
 
Poniżej fotografia na dziś, z myślą naszego patrona - bł. Piotra Jerzego Frassati. Prośmy go o wstawiennictwo!
 
ks. Krzysztof
 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 marca - poniedziałek 

Zostańcie w domach!!!

 

Pamiętajmy o łączności na modlitwie - także dziś o 20.30 duszpasterze w kościele, Państwo w domach. Różaniec w intencji oddalenia zagrożenia, za chorych, personel medyczny, lekarski, sanitarny, służby i wszystkich, którzy dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Za siebie nawzajem i za zmarłych.


Udało się nam zamówić i zakupić przez internet w jednej z hurtowni 15 litrów płynów dezynfekcyjnych. Długi czas oczekiwania, ale powinny dotrzeć do środy. Wcześniej: mydło w płynie i ręczniki papierowe. Poszukujemy chętnych do pomocy w sprzątaniu kościoła, w tym do jego dezynfekcji. Do tej pory zajmowały się tym seniorki. Teraz poprosiliśmy je, by zostały w domu. Chętni do pomocy? Kontakt już znacie:)  

 

Jak wiemy nasza parafia, to w dużej mierze osoby starsze i bardzo wielu samotnych seniorów. Pierwsze osoby juz zgłaszają potrzeb pomocy w zakupach... Potrzebujemy pomocy, wolontariuszy, którzy w tym pomogą. Jeśli jesteś gotów do pomocy pisz: proboszcz@frassati-lublin.pl lub dzwoń: 505 15 35 16

Pukajcie, dzwońcie do sąsiadów-seniorów i pytajcie o potrzebną pomoc. 

Bezpieczeństwo dzieci - W tym czasie używamy powszechnie i częściej niż zwykle środków dezynfekcyjnych i chemicznych. Zwracajcie proszę uwagę na to, by nie dostały się w ręce najmłodszych i spowodowały zatrucia, poparzenia czy inne niebezpieczeństwo. Trzymajmy te rzeczy poza zasięgiem dzieci. Uważajmy także na własne zdrowie. 

 

 

____________________________________________________________


Prośmy bł. Piotra Jerzego o szczególne wstawiennictwo za nami w tym czasie


Bardzo prosimy, by w najbliższe dni na msze świete przychodziły jedynie osoby, które daną mszę "zamówiły". W kościele może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. Będziemy tego skrupulatnie przestrzegać.

 

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego zagrożenia i obowiązujące w tym zakresie prawo państwowe jesteśmy zobowiązani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń odpowiednich władz.

Chodzi o naszą odpowiedzialność za życie własne i innych. Odpowiedzialność ta ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie bezpośrednich kontaktów pomiędzy ludźmi.

Wobec powyższego:

Przypominamy o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych (według wcześniejszych ustaleń). Nikt nie zaciągnie z tego powodu grzechu

Do odwołania zawieszamy wspólne sprawowanie w kościele nabożeństw: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Różańca< Koronki do Miłosierdzia Bożego i innych

Do odwołania zawieszamy prowadzenie spotkań duszpasterskich w pomieszczeniach kościelnych i na plebanii

We mszach świętych w niedziele i dni powszednie w naszym kościele nie może uczestniczyć jednorazowo więcej niż 50 osób, wliczając kapłanów, służbę liturgiczną i inne osoby


Prosimy o modlitwę różańcową w domach w łączności z kapłanami, którzy w tym czasie będą się modlili w zamkniętym dla pozostałych osób kościele. Będziemy modlić się w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia

Zachęcamy do udziału we mszach św. transmitowanych przez środki masowego przekazu (radio, TV, internet)

Zaufajmy Bożej Opatrzności i dbajmy o siebie nawzajem> Módlmy sie do Boga, by zachował nas "od powietrza, głodu, ognia i wojny..."

Zdaje mi się, że najbardziej wolną duszą jest ta dusza, która najbardziej zapomina o sobie. Gdyby mnie ktoś zapytał o sekret szczęścia, odpowiedziałabym, że jest nim niezdawanie sobie sprawy z siebie, wyrzekanie się siebie w każdej chwili.

bł. Elżbieta od Trójcy Świętej

 


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
109 0.16741704940796