Z ostatniej chwili

22 grudnia 2020

foto: pixabay.com

 

24-26 XII

Serdecznie zapraszamy na transmisje świątecznych liturgii Narodzenia Pańskiego.

 

10 grudnia

Szczęść Boże!

Czy Ty i Twoi bliscy odebraliście już wigilijny opłatek? Jeśli tak - serdecznie dziękujemy! Jeśli nie - zapraszamy w dni powszednie, w godz. 10.00 - 12.00 oraz 16.00 - 17.00 do przedsionka kościoła, gdzie można go odebrać od dyżurujących tam osób z Klubu Seniora. 

Można też odebrać opłatki dla sąsiadów, corych, niepełnosprawnych lub po prostu roznieść je w swojej klatce czy na piętrze bloku.

Bardzo liczymy na Waszą pomoc. Niech przyjęcie opłatka będzie widomym znakiem przynależności do naszej Wspólnoty i odpowiedzialności za nią.

Dziękujemy!

 

29 listopada

 • od jutra rozpoczynamy sprawowanie mszy św. roratnich w dni powszednie o 6.00. W związku z ograniczeniami ilości osób, które mogą przebywać w kościele do 40 musimy dokonać podziału uczestników tych mszy:
  • poniedziałek i czwartek: ul. Balladyny 2, 12, Skierki 1
  • wtorek i piątek: Wileńska 7,11,15 i Ballaldyny 4, 6, 8, 16, 18, 20
  • środa i sobota: Zana 8, 10, 12, Skierki 3, 5, 7, mieszkańcy Domków
  • dzieci zapraszamy razem z rodzicami w wyżej wymienione dni
  • na roraty przynosimy ze sobą lampiony, symbole oczekiwania na przyjście Pana albo świece zabezpieczone przed skapywaniem wosku. Ofiary składane na tacę podczas rorat będą przeznaczone na pomoc potrzebującym w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.

 

22 listopada

Drodzy Przyjaciele!

W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, nie będziemy roznosili opłatków wigilijnych do mieszkań.

Zapraszamy do ich odbioru
w dni powszednie w godz. 10.00 - 12.00 i 16.00 - 17.00 na plebanii oraz w sklepiku lub zakrystii po mszach świętych.

W wejściu do plebanii będą dyżurowały osoby, które wydadzą opłatki. Bardzo prosimy, by zorientować się w sąsiedztwie i wziąć opłatek dla osób, które pozostają w domach (chorzy, niepełnosprawni, w kwarantannie itp.)

Ofiary tradycyjnie składane przy okazji "opłatka" przeznaczymy w tym roku na oświetlenie Drogi Krzyżowej oraz ogrzewanie kościoła w sezonie zimowym.

Dziękujemy za wsparcie!

 

14 listopada

Nabożeństwa wypominkowe będą trwały do końca listopada (za wyjątkiem śród) od godz. 17.00.

 

4 listopada

na mszy o 18.00, jak co miesiąc będziemy modlić się za wstawiennictwem naszego Patrona. Tym razem przede wszystkim zaniesiemy intencję o ustanie pandemii, pojednanie w Ojczynie, szacunek dla życia, za chorych, służbę zdrowia i służby sanitarne. Osobiste intencje prosimy o zapisanie na kartkach i dostarczenie ich przede mszą do zakrystii;

 

1 - 2 listopada

Zgodnie z ogłoszeniem z ubiegłej niedzieli przypominamy, że w uroczystość Wszystkich Świętych (1 XI) i Dzień Zaduszny - wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 XI) w naszym kościele będziemy sprawowali msze św. o godzinach: 7.00; 8.00; 10.00; 12.00 i 18.00

 

29 października

Zaloguj się do modlitwy!
 
Drodzy Przyjaciele.
Jutro (czwartek, 29 X) o 20.30 zapraszamy Was do łączności z nami w modlitwie Nieszporami. W naszym duszzpasterskim zespole będziemy modlić się w kościele a Was zapraszamy, by łaczyć się z nami w tej modlitwie dzięki transmisji internetowej na parafialnym portalu na Facebooku (zakładka na naszej stronie: "Transmisje z kościoła").
 
Kto ma w domu Liturgię Godzin (brewiarz), niech znajdzie odpowiednie teksty. Inni mogą je znaleźć np. tutaj: www.brewiarz.pl
 
Chcemy modlić się o światło Ducha Świętego na ten czas, o pokój społeczny, o ustanie epidemii, za chorych, lekarzy, pielęgniarki, personel medyczny i sanitarny, wolontariuszy, pojednanie, nawrócenie i ... w wielu, wielu innych intencjach. 

 

W każdy czwartek zapraszamy na wieczorną adorację Najświętszego Sakramentu - w ciszy, milczeniu, skupieniu.
Przyjdź, porozmawiaj z Nim, zanim odezwiesz się do drugiego człowieka.

Msza św. o 18.00. Adoracja do 20.00

 

24 października

Pora zmienić, nie tylko opony w samochodzie, ale - niestety - również czas. Hm...czasu się nie da zmienić. Natomiast z pewnością dzisiejszej nocy przesuwamy wskazówki zegarów z 3.00 na 2.00. Aby nie wstawać w nocy, można je przestawić wcześniej. 

Dobrych, dłuższych snów tej nocy :)
"A gdy będziem zasypiali...niech Cię nawet sen nasz chwali"

 

16 maja

Drodzy Przyjaciele,

Już od jutra (17 maja) ulega powiększeniu limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele. Bardzo się z tego cieszymy, że powoli wracamy do pełnego funkcjonowania naszej parafii. Ważna jest jednak nasza czujność i dyscyplina. 

Apelujemy o przestrzeganie zasad higieny podczas pandemii. O zajmowanie wyznaczonych miejsc, zakrywanie twarzy i nosa, i zachowanie dystansu 2 metrów między osobami. Dotyczy to każdej sytuacji w kościele i na terenie kościelnym. Od tego na ile wszyscy będziemy posłuszni tym rozporządzeniom zależy, kiedy uda się pokonać zagrożenie epidemiczne w Polsce i powrót do pełnego funkcjonowania naszej parafii.

 

 

 

 

 

 

13 maja- wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej

Msze św. o 7.00; 8.00; 18.00 i 19.00

Po każdej mszy św. Litania do Matki Bożej z Aktem Zawierzenia.

W tym roku nie będzie tradycyjnej procesji fatimskiej w naszej parafii. Módlmy sie do Boga przez przyczynę Matki Bożej o ustanie epidemii i jak najszybszy powrót do możliwości bezpośredniego uczestnictwa w mszach św. i nabożeństwach.

2 maja - sobota, uroczystość Matki Bożej Królowej Polski
w zakładce "ogłoszenia parafialne" - ich najnowsza wersja na niedzielę 3 maja. Zachęcamy do zapoznania się z treścią.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 kwietnia - Sobota Wielkanocna

 

NOWE GODZINY MSZY ŚWIETYCH W KOŚCIELE: kliknij link poniżej

https://www.frassati-lublin.pl/aktualnosci/parafia/61458/nowe-godziny-mszy-w-czasie-epidemii

 
Drodzy Przyjaciele!
 
Jak wiadomo władze państwowe "poluzowały" nieco ograniczenia dotyczące udziału wiernych w sprawowanych publicznie nabożeństwach. Wiąże się z tym możliwość, od poniedziałku 20 kwietnia, liczniejszego niż dotąd uczestnictwa we Mszach św. 
 
W związku z tym kilka spraw ku Waszej uwadze:
 
1) jesteśmy jako duszpasterze do Waszej dyspozycji
2) parafia nadal funkcjonuje, choć w dużej mierze w trybie "zdalnym"
3) wszystkie zamówione dotąd intencje mszalne są odprawiane na bieżąco
4) dziękujemy za wsparcie modlitewne, bytowe i finansowe
5) prosimy, byście przychodzili do kościoła - zgodnie z prawem - w maseczkach, prosimy też, byście mieli ze sobą rękawiczki - to pomoże nam w utrzymaniu higieny ławek - musimy je dezynfekować po każdym nabożeństwie
6) pilnie potrzebujemy pomocy, zwłaszcza w niedziele, w utrzymaniu porządku i higieny. Chodzi o pomoc w sprzątaniu
7) bądźmy solidarni. Apelujemy do tych, którzy przychodzą codziennie - w związku z ograniczeniem liczby uczestników, dajcie możliwość uczestnictwa tym, którzy do tej pory nie mieli takiej możliwości, bo brakowało dla nich miejsca
8) wkrótce poinformujemy ile osób będzie mogło, zgodnie z przepisami, uczestniczyć osobiście w nabożeństwach
9) rozważamy zwiększenie ilości niedzielnych Mszy św. od niedzieli 26 kwietnia
10) wkrótce poinformujemy o propozycji nowego terminu I Komunii św.
 
Dziękujemy Wszystkim, którzy ze zrozumieniem odnoszą się do obowiązujących przepisów. Nam także jest trudno w obecnych warunkach, ale obserwując sytuację, w której codziennie wzrasta liczba zakażonych i wymagających opieki czujemy się odpowiedzialni za to, by swoim nieroztropnym zachowaniem (którego unikamy) nie narazić nikogo z Was, ani nas, na niebezpieczeństwo uszczerbku na zdrowiu. Ono jest ważne, bo jest darem od Boga.
 
Apelujemy o solidarność i wzajemną pomoc. Wygrajmy tę walkę z epidemią razem!
 
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 kwietnia - Czwartek Wielkanocny

Ogłoszenie parafialne na Piątek Wielkanocny, czyli na jutro!

Przypominamy: jutro, ponieważ trwa Oktawa Wielkanocy, NIE OBOWIĄZUJE wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. 

Poszukajmy okazji do tego, aby w ramach wstrzemięźliwości od nudy, popadania w zniechęcenie lub zdenerwowanie - uczynić coś dobrego dla naszych domowników i przyjaciół ????

Przypominamy nieustająco o codziennej, solidarnej modlitwie o 20.30. W Różańcu nasza siła!

Trzymajcie się zdrowo. Zmartwychwstały Pan jest z nami!

15 kwietnia - Środa Wielkanocna

Drodzy Przyjaciele!
Informacja skierowana do tych z Was, którzy zamierzacie uczestniczyć osobiście w sprawowanych przez nas Eucharystiach.
 
Przypominamy, że nadal obowiązuje nas limit 5 osoób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele podczas nabożeństw. Jest to dla nas bardzo trudna sytuacja ale rozumiemy przesłanki, które za taką decyzją stoją. Chodzi o nasze zdrowie i życie...
 
Kolejnym przepisem jaki obowiązywać będzie od jutra (16 kwietnia) jest obowiązek noszenia w przestrzeni publicznej maseczek lub innych "barier" zasłaniających usta i nos. Obowiązek ten dotyczy także kościołów.
 
W związku z tym prosimy, aby WSZYSTKIE OSOBY, które będą uczestniczyć w nabożeństwach w naszym kościele OBOWIĄZKOWO miały na sobie wspomniane maseczki (szaliki, chustki itp.). Przystępując do komunii uchylamy maseczkę uważając, aby nie dotykać jej części przedniej, gdyż grozi to jej zanieczyszczeniem i ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia.
 
Ponieważ maseczka traci swoje właściwości ochronne z chwilą zawilgotnienia, wskutek oddychania, po około 30 minutach prosimy, by mieć dodatkową w rezerwie a zawilgoconą chować do plastikowego woreczka, który należy mieć ze sobą.
 
Zdajemy sobie sprawę z tego jakie to trudne dla nas wszystkich, ale musimy dać radę.... wytrzymajmy to....
 
 
foto: pixabay.com

 

14 kwietnia - Wtorek Wielkanocny

Dzisiaj święto Chrztu Polski. Prawdopodobnie w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku Mieszko I wraz z najbliższymi "współpracownikami" przyjęli sakrament chrztu. Wydarzenie to nie tylko wprowadziło Polskę do wspólnoty Kościoła, ale także jest traktowane jako początek polskiej państwowości. Staliśmy się odtąd częścią chrześcijańskiej cywilizacji. W tym roku obchodzimy 1054 rocznicę tego wydarzenia.

14 kwietnia 1966 roku kard. Stefan Wyszyński zainaugurował w Gnieźnie uroczystości millenium Chrztu Polski. 

9 kwietnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw została ogłoszona ustawa „Święto Chrztu Polski”. Na jej mocy święto to, jest świętem państwowym obchodzonym w dniu 14 kwietnia.

Zachęcamy do wywieszenia flagi narodowej i oczywiście do modlitwy w intencji naszej Ojczyzny: o wierność Bogu, Krzyżowi i Ewangelii.

13 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny

Trwa Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego. Wszystkie dni do przyszłej niedzieli włącznie mają rangę uroczystości. Świętujemy Wielkanoc przez 8 dni!

Zapraszamy od wtorku na msze św. o 7.00 i 18.00. Pamiętajmy o limicie 5 osób w kościele. Pierszeństwo uczestnictwa mają osoby, które zamówiły intencję na daną mszę św. 

PONIEDZIAŁEK  WIELKANOCNY

a/ Porządek mszy św.: 8.00, 10.00, 12.00, 18.00. Pierwszeństwo uczestnictwa mają osoby, które zamówiły intencję na daną mszę św.;

b/ w godz. 10.00 – 13.00 na antenie Radia Plus Lublin będzie można wysłuchać audycji – rozmowy ks. proboszcza z ks. Sławomirem Laskowskim – proboszczem par. MB Królowej Polski. Będą to rozważania w oparciu o ewangelię o uczniach idących do Emaus;

 • do odwołania epidemii transmitujemy msze św. z naszego kościoła na profilu facebookowym naszej parafii;
 • Trwa nowenna przed niedzielą Miłosierdzia Bożego. Dziś i przez cały tydzień zachęcamy do odmawiania Koronki w domach o godz. 15.00;
 • przypominamy o codziennej modlitwie różańcowej o 20.30 w intencji ustania epidemii, za chorych, służbę zdrowia i sanitarną, wolontariuszy;
 • do odwołania obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w mszach św. niedzielnych i świątecznych;
 • dziękujemy Wszystkim parafianom za przestrzeganie obowiązujących norm sanitarnych. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia z jakimi mamy do czynienia. Apelujemy jednak o wytrwałość.;
 • apelujemy o pomoc seniorom i ubogim. Dziękujemy za już i wzywamy do kontynuowania tej pomocy. Było w tym czasie i jest wiele szlachetnych postaw dobrych ludzi, którzy niosą samarytańską pomoc potrzebującym. Bóg wynagrodzi wszelkie dobro. Jeśli potrzebne jest jakieś wsparcie prosimy o kontakt z duszpasterzami;

 W TYM TYGODNIU

 • z racji Oktawy Zmartwychwstania w najbliższy piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych;
 • przypominamy, że od najbliższego czwartku obowiązuje w Polsce nakaz noszenia w miejscach publicznych maseczek zasłaniających usta i nos. Obowiązuje on również osoby przebywające w kościele. Prosimy, by dostosować się do tego obowiązku;

 ZA TYDZIEŃ

Niedziela Miłosierdzia Bożego – 19 kwietnia:

 • msze św. o 8.00; 10.00; 12.00 i 18.00;
 • na mszy św. o godz. 10.00 będziemy modlić się w szczególności za wszystkie osoby tworzące Rodzinę Różańcową w naszej parafii;

 INNE

 • Bóg zapłać wszystkim osobom, które w tym czasie pomagają w dezynfekowaniu kościoła i utrzymania w nim porządku. Dziękujemy wszystkim Parafianom i Przyjaciołom (także z różnych stron Polski) za ofiary składane na potrzeby parafii. Także za te przekazywane przelewem na konto parafialne;
 • Szczególne podziękowania dla osób, które poprzez poświęcony czas i pracę przygotowały nasz kościół do przeżywania Triduum.
 • zapraszamy na stronę internetową parafii: www.frassati-lublin.pl;
 • nie wiemy jeszcze, kiedy wznowimy spotkania przed I Komunią św. i bierzmowaniem. Na pewno nie nastąpią wcześniej niż przed powrotem dzieci i młodzieży do szkół. Być może Komunie św. w tym roku będą sprawowane w mniejszych grupach lub indywidualnie na wybranych niedzielnych mszach św. O szczegółach informujemy na bieżąco na stronie internetowej naszej parafii;
 • Ze względu na epidemię jesteśmy w stanie odprawiać msze także w innych niż normalnie godzinach. Można zamawiać intencje mszalne. Prosimy o kontakt telefoniczny z duszpasterzami;

 

9 kwietnia - Wielki Piątek

Dziś dzień ciszy w Kościele katolickim. NIe sprawuje się mszy świętych, to jedyny taki dzień w roku liturgicznym. Dopiero w godzinach popołudniowych sprawowana jest liturgia Męki Pańskiej, podczas której wsłuchujemy się w opis Pasji naszego Zbawiciela. Następnym elementem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża Świętego a na zakończenie - przenosimy Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.

Dziś rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.Zapraszamy do wspólnej, transmitowanej modlitwy o 15.00 a następnie na nabożeństwo Drogi Krzyżowej z naszego kościoła. Rozważaniom będzie towarzyszył nam nasz Patron, bł. Piotr Jerzy Frassati, którego 119. rocznicę urodzin obchodziliśmy 6 kwietnia. Zapraszamy do wspólnej modlitwy dzięki transmisji z kościoła.

Liturgia Wielkiego Piątku (transmitowana) rozpocznie się o 18.00. 

8 kwietnia - środa

 

Przed nami wydarzenia Triduum Paschalnego. Chcemy rozważać i przeżywać mękę i śmierć Zbawiciela, który wyzwala nas z mocy śmierci, piekła i szatana.

W tym roku, ze względu na epidemię wszystkie uroczystości Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty będą celebrowane przez duszpasterzy bez udziału wiernych.

Zapraszamy do uczestnictwa w liturgiach tych dni poprzez transmisję z naszego kościoła.

 

WIELKI CZWARTEK

18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej 

WIELKI PIĄTEK

15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa z bł. Piotrem Jerzym Frassati

18.00 Liturgia Wielkiego Piątku z adoracją Krzyża Św. i przeniesienie Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. 

WIELKA SOBOTA

20.00 Liturgia Wigilii Paschalnej (pierwsza msza św. Wielkiej Nocy) i błogosławieństwo rezurekcyjne Najświętszym Sakramentem na zakończenie Wigilii.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

10.00; 12.00; 18.00 - msze św.

UWAGA: w tym dniu nie będzie mszy św. o godz. 6.00 ani procesji rezurekcyjnej

 

4 kwietnia - sobota

Epidemia uniemożliwia uczestnictwo w obchodach Niedzieli Palmowej w kościołach, dlatego zachęcam do włączenia się w modlitwę Kościoła poprzez liturgię w domach – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik Episkopatu wskazał, że Niedziela Palmowa przypomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, którego tłumy witały zielonym gałązkami i okrzykami „Hosanna”, ale także zwraca uwagę na mękę Chrystusa, której ewangeliczny opis odczytywany jest podczas Mszy świętej.

„Niedzielą Palmową otwieramy Wielki Tydzień, którego centrum stanowi Triduum Paschalne. Zapraszam, żeby w tym czasie nasze domy stały się szczególnymi domami modlitwy. Zdecydowana większość z nas, z powodu ograniczeń sanitarnych, nie może brać udziału w Mszach św. i nabożeństwach w kościołach i kaplicach. Możemy jednak w tym dniu w naszych domach włączyć się w modlitwę Kościoła na całym świecie, która rozpoczyna Wielki Tydzień” – podkreślił.

Rzecznik Episkopatu dodał, że chociaż liturgia Niedzieli Palmowej koncentruje się wokół Męki Pańskiej, to jest ona również zapowiedzią zmartwychwstania, zwycięstwa nad śmiercią i nowego życia, które symbolizują palmy. „To dla nas czas nadziei i pocieszenia w tej trudnej sytuacji. Zawierzmy wszystko Bogu poprzez modlitwę, On nas nigdy nie opuszcza” – dodał.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił, by w Niedzielę Palmową uczestniczyć w transmisjach Mszy św., i nabożeństw „Gorzkich Żali”, które on-line transmituje wiele parafii. „Możemy przygotować palmy z materiałów, które mamy w domach, mogą to być także zielone gałązki. O godz. 12.00 zapraszam do włączenia się w modlitwę „Anioł Pański” z papieżem Franciszkiem poprzez transmisje, m.in. w TVP1, Polsat, TV Trwam, Radiu Maryja i modlitwy w intencji ustania pandemii koronawirusa, za chorych, zmarłych i ich rodziny” – powiedział.

Ks. Rytel-Andrianik zachęcił też, by publikować zdjęcia palm w mediach społecznościowych z hasztagiem #Palma. Jak podkreślił, do fotografii można dołączyć cytaty z Pisma Świętego. Dzięki temu ma powstać +wirtualna procesja z palmami+, która w normalnej sytuacji w Niedzielę Palmową odbywa się w kościołach z udziałem wiernych.

„Uczestnicząc w akcji #Palma będziemy dzielili się z innymi przeżywaniem Niedzieli Palmowej i mimo kwarantanny i izolacji możemy budować duchową wspólnotę” – wskazał rzecznik Episkopatu.

BP KEP

2 kwietnia

 

KOMUNIKAT 
Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii

W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:

• prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie[1];

• w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe[2];

• dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;

• zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia)[3], a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać[4].

Bp Adam Bałabuch
Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego
i Dyscypliny Sakramentów KEP

Świdnica, 2 kwietnia 2020 r.

 

ogłoszenia parafialne
V Niedziela Wielkiego Postu – 29 marca 2020 r.
 
 
1. W związku z nowelizacją zasad dotyczących zgromadzeń, wydanych przez władze państwowe i potwierdzonych przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, ograniczających liczbę uczestników do pięciu osób prosimy, aby w codziennych i niedzielnych Mszach Świętych uczestniczyli WYŁĄCZNIE przedstawiciele rodzin, które zamówiły intencje mszalne. Do Wszystkich apelujemy, BŁAGAMY: ZOSTAŃCIE W DOMACH, przyjmujcie Komunię św. duchowo, łączcie się z nami dzięki transmisjom. Nie narażajcie siebie i innych na zarażenie.
 
2. Spowiedź w naszym kościele:
 
• poniedziałki 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• wtorki 8.00 – 10.00; 19.00 – 20.00
• środy 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• czwartki 8.00 – 10.00; 16.00 – 17.45
• piątki 8.00 – 10.00; 19.00 – 20.00
• soboty 16.00 – 17.45 
 
3. Osobom chcącym skorzystać z sakramentu pokuty w kościele przypominamy, by stały na zewnątrz kościoła w odpowiedniej odległości od siebie, a po spowiedzi i ewentualnie bardzo krótkiej modlitwie, opuszczały kościół, dając możliwość wejścia do niego innym. Przypominamy, że również w tym czasie w kościele nie może być więcej jak pięć osób
 
4. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. 
 
5. ZE WZGLĘDU NA EPIDEMIĘ NIE ODWIEDZAMY CHORYCH W DOMACH. Wyjątek mogą stanowić wezwania do umierających. Wszystkich, którzy praktykują I piątki miesiąca zachęcamy do przyjmowania Komunii św. na sposób duchowy
 
 
6. Prosimy osoby, korzystające z naszej parafialnej strony internetowej oraz parafialnego profilu Facebooka, o DRUKOWANIE I UMIESZCZANIE INFORMACJI DUSZPASTERSKICH na tablicach ogłoszeń na klatkach schodowych, tak by umożliwić dotarcie z wiadomościami z parafii do jak najliczniejszej grupy parafian.
 
7. Zasada ograniczająca ilość osób obecnych jednocześnie na mszy świętej dotyczy również mszy pogrzebowych. Mogą w niej uczestniczyć tylko członkowie najbliższej rodziny. Osoby, które chciałyby wyrazić pamięć o bliskich zmarłych czy sąsiadach zachęcamy do osobistej modlitwy w domach oraz do zamawiania w ich intencji mszy świętych.
 
8. Wszystkim życzymy Bożego błogosławieństwa i zapraszamy do wieczornej modlitwy różańcowej w domach o 20.30, w intencji ustania epidemii, za chorych, personel medyczny, służby sanitarne i wszystkich, którzy pomagają nam przeżyć ten dramatyczny czas.
 
Dziękujemy z serca wszystkim Ofiarodawcom, którzy przekazują dobrowolne ofiary na konto parafialne. Przeznaczamy je na utrzymanie kościoła i obiektów parafialnych. 
 
9. Dziękujemy Wszystkim, którzy łączą się z nami dzięki transmisjom. Tęsknimy za Wami i mamy nadzieję, że wkrótce spotkamy się znowu razem w naszym kościele. To jednak zależy od nas Wszystkich. Musimy tymczasem ograniczyć nasze międzyludzkie kontakty do minimum...

 

 

Serdecznie dziękujemy Siostrom Karmelitankom z Oświęcimia i ks. Henrykowi Skórskiemu SDB za duchową łaczność z naszą parafią. 


27 marca

 

Witajcie!

Oto przesłanie na dziś, w II dniu naszych rekolekcji, kirdy rozważamy czym jest nadzieja o czym jest post. Słowa piosenki o nadziei. Tekst i muzyka: Jan Pietrzak.

W brudnym świcie smutnych miast
pełnych wiatrów bezlitosnych
mignie czasem twoja twarz
jak niepewne mgnienie wiosny.
W przystankowy, zmięty tłum
jakby cisnął ktoś dla żartu
bzu białego bukiet lub
same najszczęśliwsze karty.

R:
Matką głupich cię nazwali, nadziejo!
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo!
Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją,
ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
Prowadź nas, nadziejo,
w ciemny czas nadziejo!
W mrocznej mgle wyczaruj
iskrę wiary.

Gdy fałszywych fanfar dźwięk
zgaśnie w dali tak jak żagiel
i wypełni głuchy lęk
zakamarki duszy nagie,
gdy już tylko walić w mur
z dzika pasją pozostaje,
nie przesadzaj, odłóż sznur,
ona istnieć nie przestanie.

R:
Matką głupich cię nazwali, nadziejo!
Ludzie podli, ludzie mali, nadziejo!
Choć się z ciebie natrząsają, głośno śmieją,
ty nas jedna nie opuszczaj, nadziejo!
Prowadź nas, nadziejo,
w ciemny czas nadziejo!
W mrocznej mgle wyczaruj
iskrę wiary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25/26 marca

 

Przypominamy, że w Mszach św. i innych nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Bardzo prosimy o przestrzeganie tego zalecenia. ZOSTAŃCIE W DOMACH i łączcie się z nami w modlitwie dzięki transmisjom na naszej stronie internetowej. Tak budujmy naszą jedność w czasach epidemii.

Tu chodzi o życie i zdrowie. Respektujmy to. Nie narażajmy siebie, ani duszpasterzy na jakiekolwiek ryzyko. 

Apelujemy przede wszystkim do Seniorów ale i do Wszystkich innych - Zostańcie w domach! Takie jest prawo!

 

25 marca - Zwiastowanie Pańskie

Drodzy Przyjaciele

Dziś uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W niepojętych planach Bożych przychodzi nam przeżywać ją w trudnych warunkach epidemii.

Wielu z Was przychodziło licznie w tę uroczystość do kościoła. Niestety, w tym roku nie będzie to możliwe.

Podobnie jak inni kapłani w Polsce, w Europie i na świecie apelujemy (zwłaszcza do drogich nam Seniorów) „zostań w domu” i tam przeżyj to dzisiejsze spotkanie z Bogiem.

Wszechmogący Bóg pragnie dzisiaj przyjść do Ciebie, do Twojego domu, tak jak przyszedł wtedy do Maryi, do Jej domu. Zdumiewające jest to, że Bóg spotkał się z Maryją w Jej mieszkaniu a nie w świątyni, przy której mieszkała Maryja.

Tobie również dzisiaj Pan posyła swojego Anioła, by Ci powiedzieć: „nie bój się”, Pan jest z Tobą! Pozwól Mu przyjść do Ciebie, do Twojego domu, rodziny..., do Twojego serca. Przyjmij Go w swoim domu jak Abraham, jak Maryja, jak Zacheusz. Uraduj się Jego obecnością jak cieszyła się nią rodzina z Betanii: Marta, Maria i Łazarz.

Przyjmij dziś Chrystusa w duchowej Komunii świętej łącząc się z nami w transmisjach dzisiejszych mszy świętych. Jak co dzień będziemy podczas nich pamiętali o każdym z Was. Będziemy transmitowali msze św. o 7.00; 10.00 i 18.00.

Pamietajmy też, że dzisiaj obchodzimy również Dzień Świętości Życia i możemy włączyć się w dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Niezbędne materiały dla przyłączenia się do tego dzieła znajdziecie na naszej stronie parafialnej.

Zachęcamy Was, byście przekazali ten apel Waszym bliskim, zwłaszcza seniorom. Kto może niech go wydrukuje i przekaże naszym starszym Parafianom.

Trwajmy mocni w wierze!

24 marca - wtorek
Prosimy o przekazanie poniższej informacji znajomym, sąsiadom i innym osobom w parafii, z którymi mają Państwo kontakt

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
w związku z kolejnym ograniczeniem liczby uczestników zgromadzeń

W związku z epidemią koronawirusa organy państwowe zdecydowały, że w Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę (por. www.gov.pl). Mając na uwadze zdrowie i życie wszystkich Polaków, proszę o uwzględnienie tego faktu w kontekście nadchodzących celebracji, w tym liturgii Wielkiego Tygodnia.

 Jednocześnie kolejny raz zachęcam wszystkich wiernych do łączenia się w modlitwie ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji w środkach społecznego przekazu.

 Ufajmy, że dzięki modlitwie oraz wysiłkom nas wszystkich, jak najszybciej będziemy mogli cieszyć się na nowo wspólną celebracją w naszych kościołach.

Powierzając po raz kolejny Panu Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich Polaków w kraju i za granicą, poprosiłem kardynała Manuela José Macário do Nascimento Clemente, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Portugalii, aby włączył również Kościół w Polsce w akt zawierzenia, którego ma dokonać w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie dnia 25 marca 2020 roku.

W tym bardzo trudnym czasie ogarniam wszystkich moją modlitwą, zwłaszcza osoby starsze, chore i samotne. Równocześnie zachęcam do solidarnego podejmowana uczynków miłosiernych wobec osób potrzebujących.

Z pasterskim błogosławieństwem,

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, dnia 24 marca 2020 roku

Drodzy Przyjaciele,

sytuacja jest arcytrudna... chyba nigdy sobie tego nie wyobrażaliśmy, że dożyjemy takich czasów...

Jako duszpasterze czujemy się odpowiedzialni za Was, za każdego z Was...

Nowe rozporządzenie nakłada na nas obowiązek przestrzegania przepisu, zgodnie z którym w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób. Oznacza to, że do 11 kwietnia nasz kościół będzie musiał zostać najprawdopodobniej zamknięty przez większą część dnia. Obowiązuje nas wszystkich praktycznie całkowity zakaz wychodzenia z domu....

NIe wiemy też, co ze spowiedzią... damy Wam znać najszybciej, jak to będzie możliwe.

Póki co pamiętajcie o naszej modlitewnej łączności o 20.30.

Pamiętamy o Was!!! ????????
Pan jest z nami!!!

 

23 marca - poniedziałek

Na naszej stronie można już znaleźć pierwszy odcinek  diecezjalnych rekolekcji wielkopostnych przygotowanych przez Szkołę Formacji Duchowej. Wśród rekolekcjonistów znany nam ks. Sławomir Laskowski, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Zapraszamy do uczestnictwa.

Od wczoraj rozpoczęliśmy transmitowanie mszy św. z naszego koscioła. Zapraszamy do uczestnictwa w niedziele, święta i dni powszednie. W niedziele transmitujemy wszystkie msze św., natomiast w dni powszednie - mszę o godz. 18.00.

++++++++++

Dziś - 20 marca - o 20:30 do wspólnej modlitwy włączmy pamięć o mieszkańcach Italii. Od wczoraj zmarło tam na Covid-19 627 ludzi. Od początku epidemii jest ich ponad 4000. "Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie..."

Lista transmisji Drogi Krzyżowej w Internecie:

Archidiecezja lubelska

Lublin, Parafia pw. Chrystusa Króla
piątek, godz. 18:30 – https://www.youtube.com/channel/UCeSoIEtteLzoeMj1cmv2MOQ

Lublin, Parafia pw. Dobrego Pasterza
piątek, godz. 9:30, 16:30 (dla dzieci), 17:30, 20:00  – http://lublin.scj.pl/www/index.php?option=com_content&view=article&id=55&Itemid=105

Lublin, Parafia pw. św. Andrzeja Boboli
piątek, godz. 16:30 (dla dzieci), 17:15, 19:00 (dla młodzieży)  – https://youtu.be/ElUPWR49opo

Lublin, Parafia pw. św. Brata Alberta (OO. Bernardyni)
codziennie (oprócz czwartków), godz. 17:30, piątek – godz. 19:30 – https://www.youtube.com/channel/UCOrA85xULjam4i82uLS_w7w/live

Lublin, Kościół akademicki KUL
piątek – godz. 18:00 – https://www.kul.pl/kosciol-akademicki-online,17245.html

Lublin, Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy
piątek – godz. 17:30 – http://mbnplublin.pl/transmisja-live/l

Inne:

Program 1 Polskiego Radia
piątek, godz. 18.30 – https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka
Radio Maryja
Po Koronce do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00 – https://www.radiomaryja.pl
Radio Jasna Góra
godz. 16:45, 23:00 – https://www.radiojasnagora.pl

+++++++++++++

20 marca - piątek

"My się jeszcze obudzili, byśmy Cię Boże chwalili..."
 
Witajcie
 
Dziś piątek, dzień w którym w szczególny sposób jesteśmy zaproszeni do bliskości z cierpiącym Chrystusem. To dzień rozważania Jego męki, dzień postu i wstrzemięźliwości.
 
Tradycją wielkopostnych piątków są Drogi Krzyżowe. W obecnej sytuacji nasze bezpośrednie uczestnictwo w tym nabożeństwie jest poważnie utrudnione. Pamiętajmy o nałożonych ograniczeniach (zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób) oraz trosce o najbliższych. Nasze #zostanwdomu naprawdę ma sens. Dotyczy to zwłaszcza osób z grup ryzyka. O ile tylko to możliwe, nawet jeśli nie podejrzewamy u siebie choroby i nie musimy iść do pracy, czy pilnie wyjść na zewnątrz - zostańmy w domu! Im więcej nas się podporządkuje, tym lepiej dla wszystkich. Uwierzmy w to...., abyśmy jak najszybciej mogli powrócić do naszych zwyczajnych zadań.
 
Zachęcamy Was do tego, by odprawić dzisiaj Drogę Krzyżową we własnych domach. Niech to będzie nabożeństwo rodzinne - z udziałem Waszych dzieci. Pamiętajmy, że to rodzice właśnie są pierwszymi katechetami. Od Was, od Waszego świadectwa zależy rozwój wiary Waszych dzieci, tych małych i tych dużych.
 
Na naszej stronie internetowej pojawi się wkrótce propozycja rozważań Drogi Krzyżowej. Otwórzcie okienko "Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale".
 
Bądźmy razem, solidarni z cierpiącym Chrystusem. Niech nasza samotność w domach przybliży nas ku samotnemu Chrystusowi w Ogrójcu, ku samotnej (choć pośród tłumu) drodze przez mękę, jaką było dźwiganie Krzyża.
 
Przypomnę, że uczestnicząc w tym nabożeństwie w domu, z bliskimi lub samotnie możecie skorzystać z tych samych odpustów jakie otrzymalibyśmy modląc się w kościele.
 
Trwajcie mocno w Panu...
 
Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami.
 

19 marca - Uroczystość św. Józefa

 

Szczęść Boże wszystkim

Kolejny dzień dobiega końca. Dziś zawierzaliśmy siebie i cały świat przemożnemu wstawiennictwu św. Józefa - Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Patrona Kościoła Świętego. Za Jego wstawiennictwem wołamy do Boga: od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie. 

Zapraszamy do duchowej łączności o 20.30. Dziś polecajmy w szczególny sposób Panu Bogu przez ręce Maryi i za wstawiennictwem św. Józefa - Patrona umierających, obok polecanych nam intencji, wszystkich konających i zmarłych. Niech dobry Bóg obdarzy wszystkich łaską nieba.

Na zakończenie dnia kolejna myśl naszego Patrona. Niech będzie inspiracją, nie tylko na ten czas.

Zostańcie z Bogiem.
Pamiętamy o Was.
Pamiętajcie o nas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 marca - środa

Witajcie:) Jak się macie?
 
Dziś prosimy o szczególną modlitwę w intencji Pracowników ochrony zdrowia: cały personel medyczny. Rozważcie proszę, by każdy z nas zaadoptował jedną osobę z tego grona i systematycznie za nią się modlił. Może to być dowolna modlitwa, byle była regularna.
 
Bez tych ludzi... zawsze ich potrzebowaliśmy, choć pewnie nie zawsze pamiętaliśmy, jak bardzo są nam niezbędni. Zaadoptujcie także szpitalnych kapelanów, oni też są częścią tego systemu. Pomagają leczyć nasze schorowane i osłabione chorobą dusze, sumienia.
 
Poniżej fotografia na dziś, z myślą naszego patrona - bł. Piotra Jerzego Frassati. Prośmy go o wstawiennictwo!
 
ks. Krzysztof
 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 marca - poniedziałek 

Zostańcie w domach!!!

 

Pamiętajmy o łączności na modlitwie - także dziś o 20.30 duszpasterze w kościele, Państwo w domach. Różaniec w intencji oddalenia zagrożenia, za chorych, personel medyczny, lekarski, sanitarny, służby i wszystkich, którzy dbają o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Za siebie nawzajem i za zmarłych.


Udało się nam zamówić i zakupić przez internet w jednej z hurtowni 15 litrów płynów dezynfekcyjnych. Długi czas oczekiwania, ale powinny dotrzeć do środy. Wcześniej: mydło w płynie i ręczniki papierowe. Poszukujemy chętnych do pomocy w sprzątaniu kościoła, w tym do jego dezynfekcji. Do tej pory zajmowały się tym seniorki. Teraz poprosiliśmy je, by zostały w domu. Chętni do pomocy? Kontakt już znacie:)  

 

Jak wiemy nasza parafia, to w dużej mierze osoby starsze i bardzo wielu samotnych seniorów. Pierwsze osoby juz zgłaszają potrzeb pomocy w zakupach... Potrzebujemy pomocy, wolontariuszy, którzy w tym pomogą. Jeśli jesteś gotów do pomocy pisz: proboszcz@frassati-lublin.pl lub dzwoń: 505 15 35 16

Pukajcie, dzwońcie do sąsiadów-seniorów i pytajcie o potrzebną pomoc. 

Bezpieczeństwo dzieci - W tym czasie używamy powszechnie i częściej niż zwykle środków dezynfekcyjnych i chemicznych. Zwracajcie proszę uwagę na to, by nie dostały się w ręce najmłodszych i spowodowały zatrucia, poparzenia czy inne niebezpieczeństwo. Trzymajmy te rzeczy poza zasięgiem dzieci. Uważajmy także na własne zdrowie. 

 

 

____________________________________________________________


Prośmy bł. Piotra Jerzego o szczególne wstawiennictwo za nami w tym czasie


Bardzo prosimy, by w najbliższe dni na msze świete przychodziły jedynie osoby, które daną mszę "zamówiły". W kościele może przebywać jednocześnie nie więcej niż 50 osób. Będziemy tego skrupulatnie przestrzegać.

 

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego zagrożenia i obowiązujące w tym zakresie prawo państwowe jesteśmy zobowiązani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń odpowiednich władz.

Chodzi o naszą odpowiedzialność za życie własne i innych. Odpowiedzialność ta ma na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie bezpośrednich kontaktów pomiędzy ludźmi.

Wobec powyższego:

Przypominamy o obowiązującej dyspensie od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych (według wcześniejszych ustaleń). Nikt nie zaciągnie z tego powodu grzechu

Do odwołania zawieszamy wspólne sprawowanie w kościele nabożeństw: Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej, Różańca< Koronki do Miłosierdzia Bożego i innych

Do odwołania zawieszamy prowadzenie spotkań duszpasterskich w pomieszczeniach kościelnych i na plebanii

We mszach świętych w niedziele i dni powszednie w naszym kościele nie może uczestniczyć jednorazowo więcej niż 50 osób, wliczając kapłanów, służbę liturgiczną i inne osoby


Prosimy o modlitwę różańcową w domach w łączności z kapłanami, którzy w tym czasie będą się modlili w zamkniętym dla pozostałych osób kościele. Będziemy modlić się w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia

Zachęcamy do udziału we mszach św. transmitowanych przez środki masowego przekazu (radio, TV, internet)

Zaufajmy Bożej Opatrzności i dbajmy o siebie nawzajem> Módlmy sie do Boga, by zachował nas "od powietrza, głodu, ognia i wojny..."

Dzieci są pomostem wiodącym do nieba.

przysłowie perskie

 


Używamy plików cookies Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności i plików Cookies .
Korzystanie z niniejszej witryny internetowej bez zmiany ustawień jest równoznaczne ze zgodą użytkownika na stosowanie plików Cookies. Zrozumiałem i akceptuję.
112 0.078366994857788